Ortodonti

Ortodonti, Grekçe “dişleri sıralamak” anlamına gelir. Ortodontik tedavinin amacı düzensiz yerleşmiş dişleri, ağız içinde olmaları gereken pozisyona getirerek bozulan fonksiyonu. hijyeni ve estetik görünümü düzeltmektir.  Aynı zamanda alt ve üst çene yapılarının işlev ve estetik tedavilerini de kapsar.

Bazı durumlarda çocuklukta dişler ve alt-üst çene  normal pozisyonda gelişmez. Bunun hiçbir görünen sebebi olmayabileceği gibi ailesel genetik geçiş,ağız solunumu yapmak, parmak emme, yanlış yutkunma gibi sebepler olabilir.

Hangi yaşta olursa olsun tedavi edilmeyen ortodontik problemler daha kötüye doğru gider. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişleri temizlemek daha zordur.bu sebeple çapraşık dişlere sahip hastalarda ağız bakımı da kötüyse  periodontal hastalıklara(diş eti hastalığı) ve diş çürüklerine daha sık rastlanır. Ayrıca çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak; çene eklemi bozukluklarına neden olabilirler. Bunların yanında bozuk kapanışlar ve erken diş temasları ise, diş yüzeylerinin anormal aşınmasına çiğneme ve konuşmada zorluklara, dişlere gereğinden fazla yük gelmesine, bunun sonucu olarak da kök ucu lezyonlarının oluşmasına, destek kemik ve diş eti dokularının harabiyetine yol açmaktadır.

Düzensiz, çapraşık dişler çene yapısını,yüzün şeklini ve görünümünü bozarak psikolojik ve duygusal sorunlar da yaratabilir.

Özgüven eksikliği, endişe sendromu, depresyon bunlardan bazılarıdır.

Ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz.

Menü